Look Ahead jest to bardzo trudne do zdefiniowania zjawisko, ale, najprościej ujmując, polega ono na połączeniu wykonania danego kroku z preinspekcją następnego. Połączenie takie jest bardzo trudne i nawet najlepsi zawodnicy nie spełniają tego założenia w 100%. Kluczem do opanowania Look Aheada”jest tzw. pamięć mięśniowa, która ma tutaj kluczowe znaczenie.
Jest to proces, na którym oparta jest cała filozofia speedcubingu. Polega on na przetworzeniu treści zapamiętanych przez nasz umysł na kilko- lub kilkunastoruchowe sekwencje wykonywane automatycznie przez nasze dłonie.
Zauważcie, że wykonując opanowany już algorytm, nie zastanawiacie się nad sekwencją zapisaną w postaci literek: R U R' U' R' F R2 U' R' U' R U R' F'. Są one potrzebne jedynie do nauki i komunikacji między speedcuberami, natomiast podczas układania są nam całkowicie zbędne. Dzieje się tak dlatego, iż mięśnie doskonale zapamiętują wygodne cykle ruchowe. Wykonując dany algorytm wiele razy, osiągacie techniczną powtarzalność ruchów. Pamiętajcie, że przy nauce nowych algorytmów bardzo ważna jest płynność i dokładność ruchów. Szybkość przyjdzie sama!
Na pewno wielu z Was miało problem z wolnym pokazaniem innemu układaczowi jakiegoś skomplikowanego algorytmu, który normalnie wykonujecie bez żadnego zacięcia. Jest to dowód na istnienie pamięci mięśniowej, która, bazując wyłącznie na odruchach, nie wie, co to znaczy wykonanie np. permutacji U czy Z w tempie jednego ruchu na sekundę.
Każda czynność, jaką wykonujmy na kostce, dzieli się na dwie podstawowe części: preinspekcję oraz wykonanie. Najpierw zastanawiamy, się co zrobić, a następnie to robimy!
PREINSPEKCJA ⇒ WYKONANIE ⇒ PREINSPEKCJA ⇒ WYKONANIE ⇒ PREINSPEKCJA ⇒ WYKONANIE…
Teoria Look Ahead zakłada sytuację, w której po preinspekcji danego kroku jego wykonanie powierzamy pamięci mięśniowej, a sami rozpoczynamy preinspekcję kroku następnego. Oczywiście z racji poruszających się elementów, dokładne rozpoznanie następnej sytuacji w trakcie wykonywania innej jest dość trudne, ale przy systematycznym treningu przynosi wspaniałe efekty. W tym momencie pojawia się kolejna ważna kwestia: prędkość układania.
Otóż prędkość układania ma również bardzo duże znaczenie i może się okazać, że szybsze kręcenie paradoksalnie nie da lepszych rezultatów czasowych. Aby efektywnie korzystać z możliwości, jakie daje nam Look Ahead, musicie zwolnić. Trzeba układać wolniej ale płynnie! Oczywiście nie mam na myśli prędkości 1 ruchu na sekundę, ale około 60 - 70% Waszego normalnego tempa. Układając wolniej, po prostu ułatwicie sobie rozpoznawanie kolejnych sytuacji. W miarę zdobywanego doświadczenia będziecie mogli zwiększać prędkość bez straty Look Aheada. Aby szybko i prawidłowo technicznie wykonywać F2L (Look Ahead dotyczy głównie właśnie tego etapu), będziecie zmuszeni do nieustannego poszukiwania złotego środka, czyli kompromisu między szybkością a płynnością.